KNIHA

Kamoši z vypáraného svetra

Kika_a_zbytkaciUž roky bola mojím snom knižka pre deti. Nie ju však napísať, ale uháčkovať. Uháčkovať hrdinov, o ktorých by bola.

Knižka "Kamoši z vypáraného svetra" začala vznikať celkom mimovoľne. Popri Jergušovi na materskej som zo zbytkov priadzí háčkovala rôznych panákov, pandrlákov a iných pánov či panie, ktorí sa kopili a kopili. Kamarátka Kristínka raz k jednému napísala milú básničku. Nuž a presne ten moment bol zrod našej knižky.

Zamysleli sme sa nad tým, čo všetko nemusí skončiť na smetisku, a kto všetko nemusí stáť na okraji spoločnosti.

Povedali sme si, že kniha Kamoši z vypáraného svetra, ktorá je určená najmä deťom (no určite aj ich rodičom), by Vám o tom mohla povedať niečo viac.

Uháčkovala som teda 15 unikátnych postavičiek (teraz ich už bude snáď aj viac, no v knižke ich nájdete 15). Ich príbehy opísala básničkami spisovateľka a moja kamarátka Kristína Baluchová (www.kristinabaluchova.sk), ktorá je autorkou už 3 kníh, no najmä tiež zakladateľkou občianskeho združenia P(L)UTO. Pluto má symbolizovať ľudské puto; v Bratislave už dva roky prevádzkuje charitatívny obchodík Plutošop, ktorý prezentuje výrobky približne 30tich chránených dielní, občianskych združení, či iných zariadení, pomáhajúcich ľuďom s mentálnym, telesným, či sociálnym postihnutím (www.ozpluto.sk). Práve výrobky chránených dielní dopĺňajú portfólio knihy Kamoši z vypáraného svetra, ktorej kúpou priamo podporujete OZ P(L)UTO a jeho aktivity.

Uzol NámorníckyRužena Nabrúsená, Cestovateľ, Čmeliak Fúzač, Fúzoústa Zvonivá....toto všetko sú charaktery, ktoré vznikli z vypáraného svetra. Zbytkové, zbytočné materiály sme premenili na príbehy a osobnosti, ktoré deti i dospelých možno niečo naučia, no najmä ich zabavia.

Ako knižka vznikala, narazili sme na nevyhnutnú pomoc grafika. Tretieho do partie sme pribrali Nera - Ondreja Sovu, ktorý portrétuje kamošov z vypáraného svetra! Ide mu to od ruky, čo poviete? Ja osobne sa na jeho ilustrácie nesmierne teším.

Krst knihy

Krst knihy

Krst knihy

Krst knihy

Krst knihy

Krst knihy

Krst knihy

Krst knihy

Krst knihy

facebook_nervuska.jpg, 18kB

IMUNO-ALERGO

Base Factory

Marlen

Pre radosť - letný tábor

Nervuska-arte.sk

 

Copyright © 2011 nervuska.sk Všetky práva vyhradené.

nervuska.sk