Moja háčkovaná galéria

NIEČO O MNE

Pre Broňu Pleškovú je dotyk priadze a práca s háčikom samozrejmosťou ako držanie príboru či zubnej kefky.  K háčkovanému umeniu sa dostala už v útlom veku, no neostala len pri detských hrových prvotinách. Remeslo prastarej mamy rozvíjala všakovakými spôsobmi počas strednej i vysokej školy. Celkom bezbolestne vyštudovala psychológiu, v ktorej ju, snáď pre jej blízkosť k rôznym výtvarným technikám, zaujala najmä arteterapia. Z pracovnej oblasti to je psychológia marketingu a dizajnu. Obom tematickým oblastiam sa venuje i v profesionálnom živote. Prepojiť psychológiu s umením pre ňu nebolo vôbec zložité. Avšak so svojou vášňou sa neuspokojila len ako s hobby. Po ukončení štúdia sa z nej nestala psychologička na plný úväzok, chcela sa venovať ručným prácam, ktoré má záujem dookola rozvíjať, neustále sa učiť. Ostala verná svojej vášni, a tak sa rozhodla pre ďalšie štúdium na súkromnej umeleckej škole v odbore „odevný a textilný dizajn“. Štúdium nedokončila, nakoľko dostala ponuku pracovať ako psychológ s deťmi v skupinách, čo bolo jej snom – praktikovať arteterapiu (mimo iných nespočetných aktivít s deťmi). Svojmu umeniu sa aktívne i naďalej venuje vo svojom voľnom čase.


Nielen okrajovo sa venuje taktiež tvorbe koláží, ktoré vytvára z povystrihovaných obrázkov časopisov. Ku kolážam sa dostala práve na vysokej škole, kde sa zoznámila s Gestalt psychológiou, ktorá hovorí o skutočnosti, že čokoľvek vôkol nás nevnímame len ako izolované elementárne vnemy, ale že každé vnímanie poskytuje vždy celkový tvar – „celok je nad časťami, celok vždy dominuje jednotlivostiam“. Presne tak, ako v jej obrazoch nie sú prvoplánovo dôležité jednotlivé obrázky, ale dielo ako celok. Taktiež ju sčasti inšpiroval dadaizmus, a to práve v kladení vecí do nových, často nelogických či nezmyselných vzťahov. Broňa svoje koláže prezentuje ako institnú zložku svojej tvorby. Nevadí jej, že sa insite pripisuje naivita, ba až primitivizmus. Nevníma ich dehonestujúco, naopak, práve na týchto prívlastkoch zakladá jedinečnosť svojich prác.


Bronina tvorba má výrazný individuálny charakter, ale aj nepopierateľný pôvab a nevšednú krásu, ktorá svojou krehkosťou detailne odzrkadľuje jej osobnosť. Do svojich diel vnáša množstvo zdanlivo bezvýznamných detailov, ktoré však v sebe ukrývajú množstvo citu.

 

Copyright © 2011 nervuska.sk Všetky práva vyhradené.

nervuska.sk