Moja háčkovaná galéria

Vlna vs. Akryl

apríl 2014

O materiáloch som už jeden článok písala. Boli v ňom však spomenuté najčastejšie vyskytujúce sa materiály len z rýchlika. Teraz sa chcem pozrieť mikroskopom (kebyže ho mám, určite tak spravím) najmä na vlnu. Aj laik, neznalec textílií a priadzí bude hádam vedieť, že vlna je určite materiál kvalitnejší než akryl. Tak to momentálne chodí. Tá zlá zlá syntetika a úžasná fantastická 100% vlna. Je to naozaj tak?  Vo všeobecnosti platí, že áno. Ale čo platí ešte omnoho viac je, že nie je vlna ako vlna a nie je akryl ako akryl (spomedzi syntetických vlákien som si vybrala práve akryl, pretože v syntetických a zmesových priadzach sa vyskytuje práve on najčastejšie).

No a teraz vám odhalím tajomstvá, ktoré ste o vlne a akryle možno ani len netušili a pri najbližšom nákupe priadzí tento článok oceníte :)

VLNA

Pôvod vlny

Ovčia vlna je materiál s veľmi dlhou tradíciou. Plstené textílie zo zvieracej srsti sú staré v podstate ako ľudstvo samo. Vlnené tkaniny začali zrejme vyrábať Sumeri okolo roku 4000 p.n.l. Odtiaľ sa chov oviec a spracovanie vlny rozšírili do Európy. Dnešná nadvláda bavlny a umelých vlákien je veľmi moderná záležitosť, avšak nutná, pretože na svete nie je toľko oviec, aby sme všetci mohli chodiť vo vlne.
Existuje mnoho ovčích plemien, ktoré dávajú vlnu rôznej kvality. Ovce na vlnu sa chovajú predovšetkým v Austrálii (odtiaľto pochádza štvrtina všetkej vlny) a na Novom Zélande, v súčasnosti samozrejme tiež v Číne a v menšej miere v mnohých ďalších krajinách.

Spracovanie vlny

česanie vlnySurová vlna, ktorá sa získa ostrihaním ovce, sa nazýva „potná/mastná vlna“ – „grease wool“. Dobrý strihač by ju mal z ovce dostať vcelku – rúno drží pohromade vďaka splstnateným vrstvám. Jahňatá sa strihajú vo veku pol roka a od tej doby každý rok. Dlho nestrihaná vlna môže ovcu v krajnom prípade aj zabiť tým, že jej znemožní normálne fungovať.

Rúno sa potom rozoberie na časti podľa kvality vlny, žiadna ovca ju totiž nemá po celom tele rovnakú. Niekde sú chlpy krátke a hrubé, hodia sa len na technické využitie či na koberce, inde sú dlhé a jemné. Vlna sa potom čiastočne odmasťuje a perie. Potom je pripravená na mykanie (česanie), proces, pri ktorom sa materiál uvoľní a jednotlivé vlákna sa narovnajú. 
Pavučinka sa môže použiť na plstenie (v hobby obchodoch ju kúpite vo všetkých farbách), alebo sa spriada na kolovrátku alebo v priemyselných pradiarňach. Následne sa ešte dve, tri alebo viaceré vlákna skrútia a tramtatadá, priadza je na svete.

Pri výrobe zmesí sa môže prímes do vlny pridať už v niektorej z predchádzajúcich fáz. Buď sa vlnené vlákna namiešajú s umelými ešte pred pradením, alebo sa vlnené vlákno spletie s iným až v poslednej „skrúcacej“ fáze.

Druhy vlny

woolmarkAko som už spomínala, nie je vlna ako vlna. To vám určite dôjde, keď si pochytáte rôzne vlnené klbká, alebo svetre. Niektoré pekelne hryzú, iné tak znesiteľne a niektoré sú hebučké ako pierko.
Možno sa pýtate prečo inak vídavame tak rozdielne ceny za vlnenú priadzu? Mohlo by sa zdať, že ide aj o značku. Veď taká Dolce Gabana vlna by sa s F&F vlnou cenovo nedala ani len porovnať. Skôr však ide o miesto výroby (pozerajte na etikety a zistíte čo všetko máme z Turecka) a pôvod vlny. Pri vlne môže ísť aj o vlnu recyklovanú. Spracujú sa tak napríklad odstrižky a zbytky a materiál je znova pradený. Výrobcovia, ktorí použijú čistú strižnú vlnu, sa tým bezpochyby radi pochvália. Kvalitu potvrdzuje značka certifikátu Woolmark. Naozaj je tam, našla som ju aj na top klbkách, ktoré mám doma.

Vlastnosti vlny

Ovčia vlna je najprirodzenejší a najdostupnejší prírodný materiál na výrobu pletacích priadzí. Vedľa bavlny je najčastejšie používaným materiálom v textilnom priemysle. Ovce poskytujú 3 základné suroviny - mlieko, mäso a vlnu. Podľa zamerania na jednotlivé druhy úžitkovosti boli vyšľachtené rôzne plemená oviec, hoci v minulosti bola ovca chovaná práve pre svoju všestrannosť.

Vlna z ovce má niektoré vynikajúce vlastnosti. V zime hreje a v lete chladí, preto vám sveter z tenkej vlnenej priadze výborne poslúži celoročne.

Ovčia vlna má vynikajúce izolačné a termoregulačné vlastnosti. Vlna skvelo izoluje aj za mokra. Je schopná prijímať a odvádzať vlhkosť a môže absorbovať až 1/3 svojej hmotnosti vody bez toho, aby bola pocitovo mokrá. V zime odstráni vlhkosť z kože, aby mal nositeľ pocit teplej a suchej pokožky a izoluje suchý vzduch a príjemné teplo v blízkosti kože. To je rozdiel od syntetického fleecu, ktorý je teplý, ale neumožní pokožke voľne dýchať. V daždi má prírodná izolačná kvalita vlny schopnosť sčasti odpudzovať vodu, a potom, čo odev nasiakne, udržať telo v teple.
Vlna je prirodzene pružná, priedušná a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré najlepšie demonštruje fakt, že vlnené odevy ani po opakovanom použití nezapáchajú. Stačí ich vyvetrať. Vlnené ponožky sú v tomto ohľade absolútne neprekonateľné. Vlna je vďaka lanolínu antistatická a špinu odpudzuje.
Vlna je vo forme ručne pletených výrobkov aj dokonale a jednoducho recyklovateľná. Vypárať a nanovo upliesť môžete vlnu aj po niekoľkoročnom používaní.
Z hľadiska použitia vlny ako textilného materiálu možno za negatívnu vlastnosť považovať len pomalšie schnutie.

Čo určuje kvalitu vlny

ovce ShetlandFaktory ovplyvňujúce kvalitu rúna sú - sila vlákna v mikrónoch, dĺžka vlákna, jeho kučeravosť a jeho lesk. Kučeravosť vlákna je jeho stálá vlastnosť, dává rúnu vzdušnosť a pružnosť. Medzi plemená, ktorých vlna se najčastejšie používa patrí Merino a jeho kríženci, plemená Corriedale, Leicester, Wensleydale, Shetland a Romney, ide o plemená vlnárske. Naopak plemená oviec chovaných u nás, napr. Valaška alebo Romanovská ovca, sa na oblečenie nehodí, ich vlna je údajne príliš hrubá.

Na kvalitu priadze má vplyv aj dĺžka vlákna, a tak mnohé strednojemnovlnné plemená s hrubším ale dlhým vlasom napr. Bluefaced Leicester (24 -28 mikrónov) alebo Shetland môžu pri výberových vláknach pocitovo dosiahnuť porovnateľných kvalít ako jemné merino.
Vplyv na kvalitu vlákna má aj výživa alebo klimatické podmienky. Kvalitnejšiu vlnu majú samice a jahňatá. Ich vlna je vo všeobecnosti jemnejšia ako vlna z dospelých jedincov.

Teraz sa pozrime asi na najdôležitejšie kritérium pri orientácii sa vo vlnených priadzach. Ide o HRÚBKU VLÁKNA. Od neho sa odvíja jeho mäkkosť a príjemný pocit na pokožke (ale najmä by sa od neho mala odvíjať aj cena). Udáva sa v mikrometroch, ale používa sa slovo MIKRÓN.  Ľudský vlas má hrúbku asi 80 - 100 mikrónov. Jemné vlákna merino oviec majú hrúbku aj 16 mikrónov, čo predstavuje vlákno skutočne veľmi jemné. 100% bežná vlna má ale hrúbku 25 a viac (niekde sa uvádza až 30 a viac), a toto väčšinou spôsobuje povestné „ten sveter ma škriabe“. Vo všeobecnosti však platí, že vlákna s hrúbkou do 25 mikrónov sú vhodné na oblečenie v kontakte s kožou, medzi 25 – 30 mikrónov na vrchnú časť oblečenia a nad 30 mikrónov na koberce a bytové doplnky. Pretože však niektorí ľudia majú extrémne citlivú pokožku, môže ich dráždiť aj vlna o sile medzi 20-25 mikrónov, ale s určitosťou sa dá povedať, že takmer nikoho nebude „hrýzť“ superjemná priadza, ktorá má 18 a menej mikrónov.

Druh vlny

Hrúbka vlákna v mikrónoch

Superjemné

18 a menej

Jemné

19 - 22

Stredné

23 - 30

Hrubé

31 - 36

Velmi hrubé

36 a viac

Mám na vlnu alergiu?

Mnoho ľudí sa domnieva, že sú na vlnu alergickí, pretože ich na holej koži dráždi. Nejde však o skutočnú alergiu, ale o citlivosť pokožky, ktorá týmto spôsobom reaguje aj na ďalšie ostrejšie vlákna, ako napríklad mohér. Vlnené vlákno totiž nie je hladké a môže citlivú alebo poranenú kožu dráždiť.
Vlna je nevhodná pre ľudí s atopickým ekzémom, prípadne pre tých, ktorí majú alergiu na zvieraciu srsť, resp. alergiu na prírodný lanolín. Každopádne, alergia väčšiny ľudí na vlnu je však len reakciou na agresívne chemické látky, ktoré sa používajú pri priemyselnom spracovaní a konečnej úprave vlny. Keď ale vlnu správne vyperieme, precitlivenosť zmizne.

Kúpila som si naozaj vlnu?

Či mám k dispozícii 100% vlnu vraj zistíme laickým testom - po zapálení vlny sa zbytky ľahko rozpadajú a rozomelú v prstoch, pokiaľ je súčasťou syntetický materiál, zostanú v popole pevné čiastočky. Toto určite vyskúšam :)

Ako sa starať o vlnené výrobky

Vlna je chúlostivá, neznáša vysoké teploty, ani pracie prostriedky s obsahom chlóru. Odporúča sa ručné pranie alebo pranie v práčke na programe určeného špeciálne na tento druh tkanín, teda krátky program bez žmýkania. Ručné pranie pri teplote nie vyššej než 30°C, s použitím tekutého pracieho prostriedku (prášok sa neodporúča) na pranie vlny. Pri sušení opatrne vyžmýkame prebytočnú vodu, ale bez krútenia. Potom oblečenie vodorovne rozložíme na froté uterák. Dočítala som sa aj, že vlnený sveter najlepšie operieme tak, že ho zavesíme na vešiak, pokropíme a mierne pobúchame prakerom.

AKRYL

Ak dáte do googlu rôzne variácie slov akryl – priadza – vlákno – výhody – vlastnosti, veľký úspech mať nebudete. V porovnaní s vlnou je informácií o akryle oveľa menej. Je to spôsobené tým, že výhod až tak veľa nemá a o nevýhodách sa nechce nikomu písať (však bodaj by, keď sa predávajú prevažne priadze len akrylové, prípadne zmesové)? Ktovie. Tu je však zopár zaujímavých postrehov, ktoré o akryle viem, resp., ktoré som našla na internete.

Pôvod a vlastnosti akrylu


vlnené (so šupinkami) a akrylové (hladké) vláknoPrvý raz bol vyrobený v roku 1939 ako náhrada za vlnu. Na akrylové svetre zvykneme nadávať, ale vlny nie je dosť pre všetkých, tak sa s akrylom musíme zmieriť.
Akryl je syntetické vlákno s nízkou hustotou, ktoré sa dá ľahko nadýchať. Používa sa ako náhrada vlnených výrobkov alebo sa s vlnou často miesi. Je pružný a mäkký, no v porovnaní s inými syntetickými vláknami nie je tak pevný. Má textúru ako vlna, ľahko nesplstnatie, jednoducho sa perie, odoláva škvrnám a nechutí moliam. Jeho obrovské plus je ale v tom, že lacný akrylový sveter narozdiel od lacného vlneného svetra nehryzie.

Akrylová priadza disponuje širokou paletou farieb. Vlákno sa však farbí len veľmi ťažko, preto sa farbí už hmota, z ktorej sa priadza následne vyrába. Tá, ako už vieme, je finančne dostupná – čo je aj dôvod, prečo háčkarky a pletiarky siahajú častejšie po 100% akryle ako po 100% superwash vlne. V našich končinách sa v galantérii predáva viac syntetických a zmesových priadzí ako priadzí prírodných.

Ako som už spomenula, ide o lacnú náhradu vlny. Ďalšími vlastnosťami sa však vlne na míle vzďaľuje. Nehreje, je nepriedušný a nežiadúce pachy skôr zadržiava. Má sklon k tvoreniu žmolkov a „elektrizuje“ čím priťahuje nečistoty.

Tak ako vlnu, aj akryl nájdete v rôznej kvalite. Niektoré priadze vyzerajú umelo, ešte len otvárate dvere galantérie, iné takmer nerozoznáte od vlny. Nezabúdajte však, že pohľad oklamať môžeme, vlastnosti ostávajú nezmenené.

Čo moja alergia?

Podstatným rozdielom medzi vlnou a syntetikou je najmä znášanlivosť vlákien. Zatiaľ čo syntetické môže väčšinou bez problémov nosiť takmer každý, pri vlnených treba byť opatrnejší. Vlnené vlákno totiž nie je tak ako syntetické hladké a citlivú kožu môže dráždiť.
Osoby s citlivou pokožkou by mali ale venovať osobitú pozornosť aj výbere syntetického prádla a vyberať radšej také, ktoré bolo atestované ako prádlo pre alergikov, prípadne pre malé deti. Akryl sa nedoporučuje nosiť na holé telo.

Ako sa starať o akrylové výrobky

Prať akryl treba tiež opatrne. V mokrom stave, podobne ako vlna, je náchylnejší na poškodenie – takže nežmýkať a sušiť skôr horizontálne. Pri praní v príliš teplej vode sa môže zraziť.
Uf, vyčerpávajúce rozprávanie (najmä) o vlne a akryle máme za sebou. Nejaké zaujímavé poznatky k obom materiálom mi opäť napíšte. Najbližšie si vezmem do parády merino.

Zdroje
http://www.mateasport.sk/www-mateasport-sk/5-O-materialoch
http://www.fusky.cz/page.php?form=material
http://blog.klbkoshopa.eu/par-slov-o-priadzach-alebo-ako-si-vyberat-priadze/
http://www.fler.cz/blog/textilni-vlakna-trocha-osvety-i-vlna-14965
http://nadobrejvlne.sk/sk/content/11-prize-na-pleteni
http://www.modnipeklo.cz/2011/06/materialy-1-umela-vlakna/
http://www.modnipeklo.cz/2011/07/materialy-2-vlna/


FOTO1: http://newfarmadventures.files.wordpress.com/2011/09/shetlandsheep.jpg
FOTO2: http://www.ignis.cz/products/detail/7
FOTO3: http://www.brontebydesign.co.uk/Woolmark.aspx
FOTO4: http://www.modnipeklo.cz/2011/07/materialy-2-vlna/

 

 

Copyright © 2011 nervuska.sk Všetky práva vyhradené.

nervuska.sk