Moja háčkovaná galéria

Merino vlna

Vysvetlime si hneď úvodom, čo presne slovo „merino“ znamená. Totižto, na internete či v obchode iba merino sem, merino tam. Tušíme niečo kvalitné, exkluzívne, ale poznáme vlastne význam tohto slova? Merino síce rovná sa vlna, lenže Merino je v skutočnosti druh oviec s týmto názvom, čo málokto vie. Ľudia si v lepšom prípade myslia (ak ostanú v kategórií živočíšnych vlákien), že merino je nejaké iné zviera. Alebo pre merino spravia upgrade a myslia si, že ide o rastlinu.
Termín „merino“ ale teda rokmi zľudovel a používa sa ako pomenovanie priadze/materiálu a nie ako druhu oviec.

Pôvod
Takže pamätajme – merino je tiež ovečka, a to konkrétne jemnovlnná. Rokmi tvrdej genetickej driny boli vyšľachtené rôzne druhy skupiny Merino (Austálske merino, Saxon merino, Uruguajské merino...).  Pôvodné merinové ovce boli vyšľachtené v Španielsku a postupne sa rozšírili do celého sveta. Najväčším producentom vlny je Čína, merino vlny Austrália a Nový Zéland. Z jednej merinovej ovce sa v priemere ročne získa 8 – 10kg vlny, najproduktívnejšie Peppin merino poskytne až 18 kg.
Chov jemnovlnných oviec na Slovensku a v Čechách takmer neexistuje, naši chovatelia sa zameriavajú na výrobu mäsa a mlieka, a tak je nutné jemné vlnené pletacie priadze dovážať.

Kvalita vlákna
Bežná ovčia vlna a merino vlna je skutočný rozdiel.


Běžná vlna s priemerom vlákna 30 mikrónov je pre väčšinu ľudí na dotyk nepríjemná. Priemer vlákna je priamo úmerný pocitu škriabania či hryzenia vlny na pokožke. Hrúbka merinových vlákien sa pohybuje medzi 16-23 mikrónmi. Najjemnejšie merinové vlákna majú hrúbku 16-17 mikrónov a v pletacích priadzach sa označujú ako superfein. Vlákna s hrúbkou 18-19 mikrónov ako extrafein a vlákna hrubšie ako 20 mikrónov sú označované už len ako merino vlna. Samozrejme, odev z merina s priemerom vlákna 18-22 mikrónov je príjemnejší než prádlo z bežnej vlny, ale občas cítite, že vás niečo hryzie. Merino vlna vyrobená z vlákna s priemerom iba 16 mikrónov je najjemnejšia, akú chovateľské farmy v súčasnosti produkujú. Je možné prehlásiť so 100% istotou, že skutočne nehryzie.

hrúbka vlákna

 


Čiže keď vidíte veľmi lacnú 100% merino priadzu, bude to určite 100% vlna, ale príliš jemná a hebká na 100% nebude. A podľa obrázku vidno, že 100% vlna má počet mikrónov 25 a viac (niekde sa uvádza až 30 a viac), a toto väčšinou spôsobuje povestné „ten sveter ma škriabe“.

 


Vďaka svojmu priemeru, vlákna s hrúbkou 16 mikrónov, majú podstatne lepšie izolačné schopnosti a priedušnosť než bežná vlna. Merino vlna má oproti ostatným vláknam veľké prednosti, ako napr.: jemný až hodvábny omak, termoregulačné schopnosti, elasticitu, priedušnosť, schopnosť odvádzať pot, ochranu pred UV žiarením, antibakteriálne a antialergické účinky. Pozrime sa na tieto benefity podrobnejšie.

Prednosti Merino vlny
JEMNÁ AŽ HODVÁBNA - najjemnejšie typy merina (SUPER FINE) majú vlákna s priemerom 16 mikrónov, tj. 0,016 milimetru. Pre porovnanie: ľudský vlas má priemer 100 mikrónov. Naozaj kvalitným merinom sa budete chcieť hladkať a hýčkať každú voľnú chvíľku.


TERMOREGULAČNÁ SCHOPNOSŤ - vlnené textilné materiály vytvárajú na tele mikroklímu, ktorá zabraňuje rýchlemu prieniku vonkajšej klímy k pokožke – či už ide o chlad v zime (vlna „hreje“) alebo tepla v lete (vlna „chladí“).


ODVÁDZANIE POTU - povrch vlákna je hydrofóbny, odpudzuje pot. Pot sa buď odparí, alebo ak je zadržiavaný (napríklad ďalšou vrstvou odevu), vsiakne sa do vlákna, ktoré je naopak hydrofilné. Vnútro vlákna vlny má schopnosť absorbovať vlhkosť až do 30% svojej hmotnosti bez toho, že by sa vlákno zdalo byť vlhké alebo studené. Aj úplne „nasiaknuté“ vlákno zostáva na omak suché a zároveň nestráca nič zo svojej termoregulačnej schopnosti.merino ovečka


ANTIBAKTERIÁLNA SCHOPNOSŤ - vlna je tvorená z 90% proteínom (keratín), viaže na seba škodlivé látky vrátane vírusov a baktérií. Navyše zabraňuje ich množeniu. Vlnený odev ani po mnohonásobnom nosení nezapácha. Poprípade stačí vlnený odev vyvetrať, čím sa prípadných pachov sám zbaví.


VLNA JE ANTIALERGÉNNA – nie sú známe žiadne alergické reakcie na vlnu (POZOR – nezamieňať si s tzv. „alergiou“ na vlnu, kedy sa ľudia s citlivou pokožkou cítia nepohodlne pri nosení bežnej vlny, ktorá má veľký priemer v mikrónoch). Merino vlna extra fine, prípadne super fine je na dotyk jemná až hodvábna, že neprekáža ani zarytým odporcom vlny.


VLNA CHRÁNI PRED UV ŽIARENÍM – čoho sa pri mnohých syntetických vláknach nedočkáte vôbec alebo len nedostatočne.


Zdroje:
http://www.hedvabnastezka.cz/recyklace-a-prirodni-vlakna-moda-nebo-pokrok-/
http://nadobrejvlne.sk/sk/content/11-prize-na-pleteni
http://web.lasting.eu/cs/content/7-merinovlna-16mc


FOTO1: http://web.lasting.eu/cs/content/7-merinovlna-16mc
FOTO2: https://www.mrporter.com/stylehelp/stylepedia/m

facebook_nervuska.jpg, 18kB

IMUNO-ALERGO

Base Factory

Marlen

Pre radosť - letný tábor

Nervuska-arte.sk

 

Copyright © 2011 nervuska.sk Všetky práva vyhradené.

nervuska.sk