Moja háčkovaná galéria

Materiál na háčkovanie

máj 2013

Priadza

Materiál na hačkovaniePriadza je pre mňa prvým impulzom k vytvoreniu návrhu. Mám rada farby a štruktúru priadzí, rovnako ako pocit, keď mi priadza prebieha pomedzi prsty pri háčkovaní. Nepoznám nič lepšie, než nakupovanie v galantérií a prehrabávať sa regálmi priadzí. Akonáhle do háčkovania viac preniknete, môže sa vám prihodiť, že budete priadzami priam posadnutí. Ale už dosť o mojej závislosti. Pre vás je dôležité vedieť, že určité druhy priadze sú vhodné pre určité projekty. Až sa o nej naučíte viac, pochopíte prečo.
Návody doporučujú vždy takú priadzu, aby sa výsledný výrobok čo najviac podobal tomu na obrázku. Ak však nechcete mať výtvory kopírované z kníh a časopisov, experimentujte. Vyskúšajte uháčkovať filetovú dečku z, čo ja viem, hrubej vlnenej priadze a uvidíte, čo všetko vám priadza ponúka.

Rastlinné vlákna

Existujú dva základné typy vlákien – prírodné a syntetické. Prírodné vlákna sú buď prírodného alebo živočíšneho pôvodu. Možno vás hneď ako prvé napadli huňaté ovečky a kríky bavlníka, ale oni sú len nepatrný zlomok na poli priadzí.

Bavlna

Mám rada bavlnu a používam ju vo svojich návrhoch pomerne často. Na háčkovanie je skutočne perfektná. Existuje veľké množstvo rôznych bavlníkov a každý dáva inú priadzu. Tá najmäkšia, z bavlníkov, ktoré dávajú jemné, kvalitné a dlhé vlákna, pochádza z Egypta. Čím dlhšie sú vlákna bavlny, tým silnejšia je priadza z nich vyrobená. Bavlna však nie je príliš elastická a má tendenciu sa vyťahať. Aby získala viac pružnosti, často sa kombinuje s vlnou alebo akrylovým vláknom. Mercerovaná bavlna sa vyrába tak, že sa bavlna máča v hydroxide sodnom, ktorý jej vláknam dodá silu a lesk. Bavlna je neobyčajne odolná a vstrebáva veľmi dobre farbu, a to nám, milovníkom priadzí, prináša širokú škálu intenzívnych farieb.

Hodváb

Hodváb sa spriada z tenučkých vlákien, ktoré produkujú húsenice priadky morušovej. Dá sa zbierať v prírode z morušových stromov, ale väčšinou sa pestuje. Hodváb je veľmi pevný, málo elastický, no veľmi príjemný na dotyk.

Ľan

Vyrába sa z rastliny: ľan siaty. K príprave ľanu na spriadanie treba rastliny namáčať, a potom z nich vymlátiť vodu. To spôsobí, že priadza je pevná a jemná. Ľan nie je príliš pružný materiál, veľmi často sa používajú ako prímes iné vlákna, aby bol mäkší a ľahšie sa s ním pracovalo.

Bambus

Bambus má hodvábnu štruktúru. Je považovaný za ekologické vlákno, pretože rastie veľmi rýchlo a na rozdiel od bavlny nepotrebuje žiadne pesticídy, čo zaručuje veľmi dobré antialergické vlastnosti.

Živočíšne vlákna

Do tejto kategórie patrí predovšetkým zvieracia srsť.

Vlna

Vlna je najbežnejšia zo všetkých živočíšnych priadzí. Spriada sa z ovčieho rúna, je hrejivá, pružná a výborne saje vodu. Dobre sa s ňou pracuje a je veľmi odolná. Je elastická a trvanlivá. Niektorým ľuďom, predovšetkým deťom sa zdá, že „hryzie“, preto existuje množstvo zmesových priadzí (vlna + bavlna, vlna + hodváb), ktoré sú jemnejšie a príjemnejšie na nosenie. Druhy vlny sú rôzne podľa plemena oviec a ich veku. Jahňacia vlna pochádza z prvého strihania oviec a je mimoriadne mäkká. Ovce „Merino“ majú dlhé, mäkké rúno, a preto je vlna z neho vyrobená zvlášť žiadaná a drahá. Shetlandská vlna, pôvodne vyrábaná z rúna oviec žijúcich na Shetlandských ostrovoch, sa stala známym pojmom pre jemnú hebkú vlnu.

Mohér

Mohér sa získava z vlny angorských kôz, ktoré mimochodom nemajú nič spoločné s angorskou priadzou. Mohér je chlpatá priadza a väčšinou je v zmesi s nylonom, aby získal stálosť. Napriek tomu, že mohérová priadza vyzerá neuveriteľne jemne, kvôli jej chĺpkom ju háčkujeme veľmi volne pomocou veľkého háčika.

Kašmír

Táto priadza pochádza z kašmírskych kôz. Kozie bruško sa češe raz za rok a získavajú sa tým jemnučké chumáčiky. Kašmírske kozy žijú len v horách v Číne a Tibete – a teraz už je jasné, prečo je kašmír taký drahý. Pretože sa kašmír vyrába len z chumáčikov, vlákna nie sú príliš dlhé. Väčšinou sa spriadava s inými materiálmi, najčastejšie s vlnou.

Angorská vlna

Priadza vyrábaná z angorských králikov. Najjemnejšie vlákna sa nestrihajú, ale vyčesávajú. Platí ti isté, čo pri kašmíre - pretože sú vlákna veľmi krátke, ťažko sa spriadavajú samostatne, väčšinou sa primieša vlna.

Alpaka a ťavia vlna

Tieto priadze sú veľmi príbuzné. Lama alpaka patrí do ťavej rodiny. Ťavy a alpaky majú veľmi dlhé a lesklé vlákna, vďaka ktorým je priadza jemná. Nedajú sa veľmi dobre farbiť, preto ich treba pred samotným farbením vybieliť. Ťaviu vlnu je možné väčšinou vidieť len v prírodnom odtieni. Priadza má štruktúru podobnú ovčej vlne, ale je omnoho teplejšia.


Umelé vlákna

Umelých vlákien sa netreba báť. Naozaj majú svoje miesto medzi priadzami, a to z prostého dôvodu: nevyžadujú prílišnú starostlivosť a môžeme ich bez obáv hodiť do práčky. Boli vyvinuté po druhej svetovej vojne a sú vlastne vedľajším produktom pri spracovaní uhlia a nafty. Umelé vlákna sú úžasné v zmesi s prírodnými vláknami. Tak totiž dostávajú tie najlepšie vlastnosti – napríklad hodváb je viac elastický a vlna nevyžaduje veľa starostlivosti behom prania.
Iný termín, s ktorým sa môžete stretnúť na etikete priadze, je mikrovlákno, čo zahŕňa vlákna ako Tencel, Lycra alebo tiež starý známy elasten. Umelo vyrobené a syntetické vlákna môžu byť jemné alebo drsné, lacné alebo drahé, studené alebo chladné, tenké alebo hrubé – čokoľvek si prajeme.

Akryl (akrylic)

Tento materiál bol vyvinutý, aby imitoval vlastnosti vlny. Môže byť rovnako odolný a mať podobný vzhľad, ale chýba mu jej hrejivosť. Dá sa však ľahko farbiť, a preto je možné ho kúpiť v rôznych odtieňoch. Jeho výroba je menej nákladná, preto je aj výrazne lacnejší. Často ho nájdeme v rôznych zmesiach.

Nylon

Nylon je vlastne továrenský názov pre polyamid. Je najpevnejší z priemyslovo vyrábaných vlákien, využíva sa aj pri výrobe kobercov. Často sa pridáva do efektných priadzí, aby im pridal pevnosť a drží vlákna pri sebe.

Efektné priadze

Tento názov sa používa pre celý rad priadzí s uzlíkmi, nopkami, flitrami a inými prvkami zapletenými do štruktúry priadze. Efektné vlákna sú veľmi populárne. Môžu byť ťažšie a mohutnejšie, ale aj tenučké ako niť. Často sa používajú v kombinácií s mohérom, alebo inými „chlpatými“ vláknami. Práca s týmito priadzami je však o niečo náročnejšia, kvôli ich odlišnej štruktúre, no výsledný efekt stojí za to.

A tu ešte pozrite na skratky, s ktorými sa stretnete, ak narazíte na klbko v skrini starej mamy.

Polyamidové vlákna - PAD
Polyesterové vlákna - PES

Polyamidové vlákna

V súčasnosti sa vyrába niekoľko druhov polyamidových vlákien nylónového, alebo perlonového typu. Sú veľmi jemné, pružné, pevné, ľahké, odolávajú voči odieraniu, odolávajú baktériám a plesniam. Používajú sa na výrobu tkanín, pletenín. Obchodné názvy sú: silón, chemlón, dederón, kaprón.

Polyesterové vlákna

Druhá najvýznamnejšia skupina syntetických vlákien. Majú podobné vlastnosti ako polyamidové vlákna, len sú pružnejšie. Používajú sa na výrobu takmer všetkých druhov textilných výrobkov. Obchodné názvy sú: tesil, slotera.

Zdroje:
Dovcová J., Pletenie a háčkovanie, 2010, REBO Productions
Jensen C., Háčkování, 2005, CP Books a.s.
http://referaty.atlas.sk/odborne-humanitne/ekonomia/17144/?page=1
Foto: http://www.hanasaurusrex.com/2011/08/yarn-free-desktop-wallpaper.html

 

 

Copyright © 2011 nervuska.sk Všetky práva vyhradené.

nervuska.sk