Moja háčkovaná galéria

História háčkovania

Crochet: History & Technique

O ranej histórií háčkovania máme poznatkov veľmi málo. Existuje len predpoklad, že prvé háčkované produkty boli vyrábané prstovým háčkovaním, t.j. namiesto klasického háčika, ako ho poznáme dnes, sa používali prsty. Kedy presne to však bolo, nevedno. S prstovým háčkovaním je však možné stretnúť sa doteraz, napríklad často naň narazím v knižkách o ručných prácach pre deti.

Publikáciu, ktorá by sa venovala rýdzo háčkovanej histórií, som našla zatiaľ len jednu. Autorkou je Lis Paludan a kniha bola vydaná v roku 1995. Zameriava sa v nej však skôr na európsku časť háčkovacej histórie. Tak či onak som iný materiál venujúci sa histórií háčkovania v celej komplexnosti doposiaľ nenašla a skvost v podobe knihy pani Paludan by som veľmi rada raz držala v rukách. V recenziach sa však uvádza, že Lis Paludan o pôvode háčkovania polemizuje. Do úvahy prichádzajú arabské krajiny, južná Amerika alebo Čína. Každopádne však chýba jednoznačný dôkaz, a tak či onak sa háčkovanie dočkalo prvých zaznamenaných úspechov až v 19. storočí.

No ešte pred tým, historické zdroje zachytili, že typ ručnej práce podobný háčkovaniu bol populárny aj v renesancii. Venovala sa mu dokonca vyššia i nižšia spoločenská vrstva a vytvárali typickú dobovú krajku podobnú makramé.
Kým prvky pletenia môžeme nájsť už v dávnych dobách, ukážky háčkovania etnologických zbierok alebo archeologických zdrojov nesiahajú pred rok 1800. Existuje predpoklad, že kľúčom k rozvoju háčkovania boli prvé vlny industrializácie. Dôvod môžeme hľadať v rozvoji strojov na čistenie bavlny, či spriadacích strojov, ktoré ručne vyrábané priadze vytlačili na okraj záujmu. Tieto novodobé vlákna sa stali široko dostupné, pomerne lacné predovšetkým v Európe a Severnej Amerike. Háčkovanie totiž spotrebuje kvantum materiálu.

Popularita háčkovania, ako som už spomínala, začala narastať v 19. storočí s príchodom printových médií – časopisy, knižky či iné jednoduché návody sa začali vo veľkých nákladoch tlačiť a distribuovať medzi širokú verejnosť. Verejnosťou môžeme rozumieť predovšetkým ženy v domácnosti. Knihy a magazíny obsahovali tipy a rady do domácnosti, ako aj návody na háčkované výrobky.
Údajne prvý háčkovací vzor v tlačenej podobe vyšiel v Holandsku v roku 1824. Iné zdroje spomínajú obdobie o 23 rokov neskôr, kedy čitateľ dostal k dispozícií návod na háčkovanie stĺpikov, avšak predpokladalo sa, že určité základné vedomosti o háčkovaní už má.

V polovici 19. storočia Írsko čelilo veľkému hladomoru. Možno už viacerí z vás tušia, kam smerujem. Presne tak – krajka. Háčkovaná krajka je témou na samostatný článok, preto teraz len krátko o jej nespochybniteľnom mieste v háčkovanej histórií. Háčkovaná čipka sa stala prostriedkom na zmiernenie následkov zničujúceho hladomoru, pretože jej výroba sa stala prijateľným spôsobom zarobenia peňazí. Pravdepodobne tu niekde sa datujú počiatky dnes svetoznámej „írskej krajky“ v podobe, ako ju poznáme dnes.

Móda v háčkovaní sa zmenila odchodom viktoriánskej éry koncom 19. storočia. Háčkovaná krajka zažívala svoj vrchol v druhom desaťročí 20. storočia, stala sa viac a viac prepracovaná, no jej farebné spektrum sa ohraničilo na bielu alebo belavé odtiene.

Druhá svetová vojna dobre našliapnutú háčkovaciu expanziu načas pozastavila, a to v dôsledku nedostatku materiálu. Po vojne až po začiatok 60tych rokov zažívali domáce ručné práce absolútne znovuzrodenie, háčkovanie nevynímajúc. Nové dizajnérske kúsky pestrofarebných obrusov, chňapiek či ďalších domácich doplnkov sa objavovali v prílohách periodík. Oproti minulosti sa k slovu dostali sýte farby a silnejšie vlákna.
Popularita háčkovania sa v extrémnych rozmeroch dostavila až v 70tych rokoch 20. storočia, kedy nemať háčkovaný doplnok, kus oblečenia alebo len obyčajnú dečku pod vázu, bolo prejavom absolútnej netrendovosti a absencie vkusu. Veď si len spomeňme na boom háčkovaných plaviek, vlniakov, klobúkov, tašiek a iných všakovakých vychytávok.
Napriek tomu, že háčkovanie následne zaznamenalo pokles popularity, 21. storočie prinieslo nový vietor aj sem. Postupné zdokonaľovanie a variovanie priadzí sa odzrkadľuje v ich rastúcej kvalite. Stále sa na pultoch kníhkupectiev objavujú nové knihy háčkovaných vzorov, nadšenci bez problémov nájdu kurzy pre začiatočníkov i pokročilých.

Háčkovanie ako populárna ručná práca neustále oslovuje široké spektrum ľudí. Nadšenci zakladajú kluby, vytvárajú diskusné fóra a zdieľajú svoje nové nápady, nečakané ťažkosti, no hlavne háčkované úspechy.

Čiže priatelia, históriu by sme z rýchlika mali vybavenú. S euforickým úsmevom hybaj ho do galantérie, a potom nadšene do toho.
Najbližšie si pre vás chystám článoček o materiáloch a postupne o jednotlivých technikách.

zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Crochet
foto: http://www.amazon.com/Crochet-History-Technique-Lis-Paludan/dp/1883010098

 

Copyright © 2011 nervuska.sk Všetky práva vyhradené.

nervuska.sk