Moja háčkovaná galéria

Bratislavské galantérie

marec 2014

Už dlhšie som sa chystala spraviť zoznam galantérií v Bratislave, ale hlavne prierez služieb, ktoré ponúkajú. Je pravda, že detailne nepoznám všetky časti Bratislavy a určite nepoznám všetky galantérie. Je napríklad nejaká dobrá (alebo aj menej dobrá) v Rači alebo v Dúbravke, v Devínskej?
V článku sa prioritne venujem „vlneným galantériám“, než predajniam s metrážou, kde sekundárne ponúkajú aj galantérny tovar.

Začala by som asi najstaršou galantériou, o ktorej viem, že v Bratislave existuje a nebola zrušená (bolo obdobie, keď galantérie pre nízky záujem končili svoju činnosť rad za radom). Galantéria pri Dvoch levoch na Špitálskej, hneď vedľa policajtov. Nuž, občas mi pripadá, že keďže už má svoje roky, tak predáva aj tovar z roku 1985, ale takéto retro občas každému padne vhod. Na to, že sa nachádza v pomerne veľkých priestoroch, prijala by som aj väčší výber tovaru, no hlavne, úplne hlavne by som prijala, aby boli priadze prístupné zákazníkom a neboli za pultom a o podanie každého klbka musím žiadať personál. To mi naozaj vadí. Ehm, personál. Kto sem zvyknete chodievať? Ruku na srdce. Nemali ste niekedy strach opýtať sa čo i len na presný čas, nieto aby vám podávali jedno klbko za druhým? Ja veru áno a mám dokonca kamarátky, ktoré tu kvôli odmeranému prístupu prestali nakupovať. Ale pozor. Pred pár mesiacmi som sem však zašla a na moje prekvapenie bol personál komplet vymenený, príjemný, ochotný a hlavne, ako tak sa v galantérnej oblasti vyznal. Nedalo mi, opýtala som sa aj na predchodkyne a ako odpoveď som dostala, že mnohé zákazníčky dávali nie práve lichotivú spätnú väzbu, čiže došlo k obmene. Skvelé. Mňa osobne to veľmi potešilo, pretože galantéria s takou históriou, exkluzívnou polohou si jednoznačne zaslúži ochotný personál. Čo sa priadzí týka, predávajú klasiku ako všetky tunajšie galantérie. Majú však najširšiu ponuku priadzí z Niťárne Česká Třebová, podotýkam, pomerne drahú ponuku. Áno, táto galantéria patrí k tým drahším. Nuž, ale pre nejakú drobnosť, ktorá práve v tomto momente chýba sa tam určite oplatí zájsť.

U dvoch levov
KOMENT: Stará galantéria, stará fotka

ZDROJ: http://fki.sk/pamat-a-ludske-prava/muzeum-zlocinov-komunizmu/

Ostaňme ešte v Starom meste. Poznáte galantériu Lintex v obchodnej pasáži Luxor medzi Dunajskou a Grösslingovou? Verím, že áno. Patrí pod sieť Galterra s.r.o. Sympatické je, že ide o rodinný podnik, ktorý funguje už od roku 1928 (mne osobne by bolo veľmi sympatické, keby tiež začali vyrábať priadzu spriadanú na Slovensku:) Lintex je najväčšia slovenská sieť maloobchodných predajní s tovarom textilnej galantérie. Okrem galantérie predávajú aj slovenské oblečenie Slovenka, termoprádlo šité na Slovensku apod. Pomerne slušný výber priadzí, gombíkov aj nití a už roky vás obsluhujú dve milé tetušky, ktoré dúfam, že sa tak skoro nevymenia. Čas od času majú skvelé výpredaje, ktoré rada využijem. Už neraz sa mi stalo, že som od nich odchádzala s dvoma plnými taškami (a v duchu sa jedovala, že už všade sa dá platiť kartou, lebo inak by som na to nemala a tak veľa neminula)
Tento Lintex nie je v Bratislave jediný. Druhý nájdete na Miletičovej (blízko križovatky s Prievozskou). Akcie mávajú tiež skvelé (naposledy dlhodobá akcia na 100% bavlnené priadze), ale pozor výpredaje v oboch galantériách nie sú totožné, každá máva zľavy na niečo iné. V Lintexe na Miletičke istú dobu vypredávali aj staré zásoby muliniek a gombíkov, ako inak, moja taška odchádzala výrazne objemnejšia než prišla. Čo sa priadzí týka, obe predajne dávajú tuším najväčší akcent na Elian, čo nie je zlé. Elian nie je na zahodenie.

Och, práve som na internete našla, že Lintex sa nachádza aj v Dúbravke. Mám radosť. Musím tam niekedy zájsť.

Takže to by sme zatiaľ mali tri galantérie. Poďme ďalej. Poďme z Lintexu na Trnavské mýto, odtiaľ autobusom č. 51 k Slimáku – Ribbon – moja srdcovka. Ribbon mám veľmi rada až na fakt, že už menší priestor na kvantum tovaru v ponuke si už len ťažko viem predstaviť. Obrovský, skutočne obrovský výber asi všetkého čo s galantériou súvisí – gombíky, perlovky, mulinky, priadze, stuhy, ihlice, háčiky... no skrátka veľa. Čo sa priadzí týka, skôr vídavam vzdialenejšie zahraničie než Čechy, ale kde tu sa nájde aj Vlnap a Chemlon (ale aj iné, samozrejme). Kto má záujem, v rámci predajne je aj veľkoobchod (pozor, nie na priadze), treba výpis z registra a minimálny nákup bol kedysi 1000,-SK. Predpokladám, že v prepočte na euro to bude podobné. V rámci Slimáka je aj bižutéria Ribbon, kam tiež rada zájdem, pretože majú široký výber korálok a bižutérnych komponentov. To najpodstatnejšie – ceny. Skutočne veľmi prijateľné, až ľudové. Kedysi navyše mávali aj skvelé výpredaje, za posledný rok – dva som už taký nevidela. Jediná nevýhoda, ktorú asi už zakrátko na tour de galantérie okúsim, je vjazd s kočíkom. Nie je veľmi možný a ani to neradi vidia. Personál slušný, ale nie až tak nadchnutý a orientovaný. Zhruba pred tromi rokmi tu pracovala pani, ktorá vedela všetko o galantérnom tovare, mali sme sa stále o čom baviť, bola najochotnejšia a najerudovanejšia predavačka v galantérií akú som kedy stretla. Časom som ju ale prestala v Ribbone stretávať. Až raz...

RibbonRibbon
KOMENT: Ako vravím, haldy všakovakých perfektných vecičiek, ale málo miesta.

ZDROJ: https://www.facebook.com/GalanteriaRibbon/photos/a.106261586099901.9746.106255252767201/394722367253820/?type=3&theater

Až jedného dňa som na ňu natrafila v tržnici na Trnavskom mýte. Sadnite opäť na 51tku a vráťte sa na Trnavské. Pani si otvorila vlastnú galantériu priamo v tržnici. Neviem aký má názov, neviem ani ako sa pani volá, ale zájdite tam. Galantéria je z radu „mikro“, to je fakt, ale aj napriek obmedzenému priestoru má tovar celkom rozmanitý. Pani je tou najochotnejšou osobou, ktorú som zatiaľ stretla. A nie je len ochotná, ale hlavne sa aj vyzná. Keď som ako náročnejší zákazník potrebovala to a to, doniesla vzorkovníky a ihneď by aj objednala (bola som však až natoľko náročná, že som si z ponuky nevybrala). Obdivujem túto pani, pretože mi raz povedala „milujem galantérny tovar a bolo mojím snom mať raz galantériu“, a to je jeden z hlavných dôvodov prečo jej neuveriteľne fandím a držím palce.

Tak ďalej. Z galantérií, do ktorých vždy rada zájdem, musím spomenúť aj galantérku v Podunajských Biskupiciach, tuším na Bodrockej (ale istá si nie som, veľmi to tam nepoznám). Tiež majú v ponuke aj tovar z roku 85, ale mne osobne sa zíde občas aj ten, priadze prevažne české, majú aj metráž, širokú paletu gombíkov a keď motyka vystrelí, fantastické zľavy na priadze. Nechodím sem často, ale keď už, tak obyčajne nakúpim.

To je z mojich obľúbencov všetko. Nedávno som však narazila aj v Karlovke na Dlhých Dieloch na fantastický obchod „Opletačky“. Biba Zelinová predáva priadze a veci s nimi súvisiace, ale tiež handmade výrobky z nich. Predáva nielen vlastnú tvorbu, ale aj výtvory iných umelkýň. Ale pozor, toto nie je len obyčajná galantéria. Biba usporadúva pravidelné stretnutia opletačiek a aj kurzy, kde sa dá mnohému priučiť. Keď mám materské psycho, idem sem nakuknúť, hoc aj len cez výklad. Keď som sem vstúpila prvýkrát, mala som pocit, že som v raji.

Opletačky

ZDROJ: https://www.facebook.com/messages/bibiana.zelinova

Ďalej tu máme Koloriu na Dunajskej. Jej slogan je „všetko čo umenie potrebuje“, preto sa nejedná o klasickú galantériu, hoci galantérneho tovaru ponúkajú neúrekom. Tiež patrí medzi moje obľúbené zastávky, ale najmä v prípadoch, ak nehľadám priadzu. Tej majú skôr pomenej, no všetko ostatné som tu vždy našla. Nedá sa ani vymenovať čo všetko Koloria ponúka, myslím, že slogan je dostatočne presný a výstižný.

Z tých čo poznám, ostali mi už len tri galantérie. Do Motýľa na Záhradníckej a galantérie na Heydukovej často nechodím. Zrejme platia vysoké nájomné, lebo tie ceny sú pre mňa osobne odstrašujúce. A tak isto – malý priestor, nemožnosť omakať si vlny, hodiny sa prehrabovať v rôznych drobnostiach, to tu skrátka nezažijem.
Tretia sa nachádza v obchodnom dome Budúcnosť v Ružinove. Celkom príjemná, ponúka pomerne široký sortiment, ceny má mierne vyššie, občasný výpredaj, ale najmä, mám ju úplne od ruky, čiže veľmi často ju nenavštevujem.

A teraz niečo, čo som ešte nemala možnosť vyskúšať, takže nedokážem zhodnotiť. Nová galantéria na Košickej Svet Vlny. Predajňa začínala ako e-shop a na jeseň otvorila aj kamennú predajňu. Čomu veľmi fandím je, že ponúka úplne iný tovar ako všetky ostatné galantérie. Pokiaľ viem, len zahraničné priadze Phildar a Bergere de France. Už sa neviem dočkať, kedy sem zavítam, vyzerá to very luxury.

Svet vlny

ZDROJ: https://www.facebook.com/172920562723917/photos/a.776644765684824.1073741827.172920562723917/776644609018173/?type=3&theater

Ach, áno. Skoro by som zabudla – Prior, K-mart, Tesco, MY – všetko postupne na Kamennom námestí. Kde sú zlaté časy Prioru a K-martu, keď v suteréne bola asi najväčšia galantéria na svete (to som si myslela, keď som bola malá a vyberala som si tam svoje prvé kúsky)? To, čo sa v obchodnom dome MY nachádza teraz je už len neforemné torzo galantérneho tovaru. Škoda, myslím, že v dnešnej dobe DIY by si mnohí prišli na svoje.
Keď raz budem veľká, budem mať takú veľkú galantériu ako bola kedysi v Priore :)

Alebo takú, ako bola v Cvernovke. Aj tú som ešte mala možnosť úchytkom zažiť, hoci skôr už išlo len o vypredávanie starých zásob.

Cvernovka

ZDROJ: http://www.cas.sk/galeria/364460/velke-patranie-pozrite-si-galeriu-uzasnych-dobovych-fotiek-a-pomozte-najst-tieto-dievcata?foto=1

Toľko k bratislavským galantériám. Ak nejakú poznáte, ktorú som nespomenula, dajte mi, prosím, vedieť. Budem sa veľmi tešiť.

 

Copyright © 2011 nervuska.sk Všetky práva vyhradené.

nervuska.sk